Wybierając się w jakąkolwiek podróż nie sposób obejść  się bez pieniędzy. Moja kolejna wyprawa będzie bardzo kosztowna. Jeszcze nie wiem, jak zdobędę całą kwotę. Zaczynam od prostych kalkulacji aktualnych wydatków.

7 sposobów na większą ilość gotówki w kieszeni :

Zweryfikować swoje wydatki. Mój wujek powiedział mi kiedyś ważną rzecz: „Nie ważne ile zarabiasz, ważne jak zarządzasz swoimi pieniędzmi”. Kilka lat temu zaczynając inwestować na giełdzie przeczytałem książkę: bezpieczne strategie inwestycyjne. W pierwszym rozdziale trafiłem na świetne ćwiczenie, polegające na obliczeniu miesięcznych wydatków.Wypełniając tabele nie byłem świadomy, ile tak naprawdę wydaję. Dopiero wypisując wszystkie koszty na kartce miałem jasność. Po kilku małych modyfikacjach potrafiłem zredukować koszty i zostawało mi 300zł w kieszeni.
Systematyczne oszczędzanie. Odkładać miesięcznie taką sumę, która będzie nie odczuwalna dla nas. Czas skarbonek typu świnka już minął. Lepszym i efektywniejszym sposobem jest ustawienie stałych przelewów na konto oszczędnościowe. Ważne: Ustalić przelew kilka dni po wypłacie z możliwością pobrania gotówki tylko w placówce banku. Tak żeby nas nie kusiło.
Inwestowanie. Sumę oszczędzonych pieniędzy odkładać na konto z dobrym procentem. Dla lepiej orientujących się w rynkach finansowych i lubiących większe zyski, fundusz inwestycyjny albo giełda. Uwaga w drugim sposobie istnieje ryzyko utraty gotówki.
Terminy poza sezonem. Oszczędność rzędu 50% Np. wyjazd w Alpy na narty w miesiącu kwiecień. Płacąc za apartament w gratisie dostajesz karnet na wszystkie wyciągi. Inny przykład wycieczka statkiem pasażerskim po basenie morza śródziemnego w miesiącu październik 10 dni pełne wyżywienie, 7 miast w różnych państwach. W dzień zwiedzasz w nocy płyniesz koszt 440 euro za osobę.
Okazje lotnicze. Kupowanie biletów wcześniej , szukanie na różnych portalach i miastach. Naprzykłat loty z Londynu albo z Madrytu do Ameryki Południowej są dużo tańsze niż z innych miast europejskich. Blablacarem można dostać się do Anglii już za 200zł. Wszyscy lecimy tym samym samolotem, ale każdy w innej cenie.
Targowanie. Mam znajomego, który wszędzie pyta o rabat. Nawet w ekskluzywnym sklepie. Oczywiście, wcześniej trzeba załapać raport z obsługą. Jeśli sprzedawca Cię polubi, zrobi wszystko żebyś był zadowolony. Dwa lata temu jak byłem w Indiach dziwiłem się mojemu przyjacielowi jak potrafił się wykłócać o kilka rupii. Jego słowa: „targowaliśmy się o 50 groszy, niczym się to nie różni, gdy będziemy się targować o 50 złotych”. Riposta „ można dać się oszukać na 50 groszy, ale nie daj się oszukać na większą gotówkę”
Transport. Jeśli podróżujemy w większej grupie, samochód jest najlepszą opcją. W przypadku samotnej wyprawy lepszą opcją są tanie autobusy,warto sprawdzić też portale gdzie ludzie oferują podwózkę. Dla ludzi lubiących przygodę, łapanie stopa. Jadąc z Rapid City do Chicago miałem transfer w Minneapolis. Koszt biletu 170$ kupując osobno bilety 106$ i 20$. Oszczędność 50$. Zanim kupię bilet sprawdzam wszystkie inne środki transportu.

Każdą monetę, którą uda Ci się zaoszczędzić gdy zaczniesz stosować 7 sposobów na większą ilość gotówki w kieszeni wydaj na siebie. Ja tak zrobiłem będąc w USA najwięcej wydawałem albo najmniej oszczędzałem na kawie. To był mój czas. W spokoju i ciszy delektowałem się aromatem,  chłonąc kulturę miasta. Warto było oszczędzać cały rok, żeby  dziś móc wspominać te parę łyków wspaniałej kawy.

  • http://polaczkropki.pl polaczkropki.pl

    Ja tam nadal używam świnki skarbonki 😀 Po wypłacie kasa ląduje na koncie oszczędnościowym, ale jak mam jakieś drobne (oprócz żółtych :P) to od razu wrzucam do świni. Raz po roku czasu było w niej około 1300 zł, zawsze miły dodatek:P